0

O nás

Naked Nomad & Trouble Traveler

Ahojte, sme dvaja blázni a najlepší kamaráti Klochy a Jurky. Hneď po ukončení univerzity sme sa vydali cestovať okolo sveta. Najprv stopom zo Slovenska do ďalekej Ázie (klik), neskôr zo severu Afriky na úplný juh (klik). Nik nevie, ako dlho nás to ešte bude držať a tak skúšame a využívame naše privilégiá. Nejak sa nám nezdalo, že väčšina sveta okolo nás je nešťastná a tak sme sa to po škole rozhodli poňať trošku inak. Namiesto hľadania práce, najprv nachádzanie samých seba. Len tak sa nechať spontánne unášať vlnami života. So sebou máme len pár vecí a náš stan, veď, čím menej máme, tým sme slobodnejší…

Cestovanie nám pomáha spoznávať samých seba, zbavovať sa predsudkov, učiť sa žiť v prítomnosti a zároveň sa odnaúčať veľa nepotrebného. Tiež si čoraz viac uvedomujeme svoju uhlíkovú stopu a tak sa snažíme brať zodpovednosť do vlastných rúk. Cestovanie je úžasné, avšak môže byť aj veľmi deštruktívne (klik). Chceme preto tiež poukázať na to, že sa dá cestovať jednoducho, na punkáča a oveľa ekologickejšie, čiže šetrnejšie ku našej prírode. Stačí si len zbaliť saky-paky, stanoviť dátum odjazdu, nechať myseľ otvorenú a vyraziť na cestu. Najťažšie je asi spraviť ten prvý cestovateľský krôčik a vydať sa niekde na vlastnú päsť, potom vám to už pôjde v podstate samo. Peace, love and traveling. 🙂

_

Peter Klochy

Klochy /Naked Nomad/

všetky Klochyho články

Postupne sa cestou dostávam k novým prioritám života. Aj k takým, ktoré ma v škole neučili. Po návrate z Ázie sa stále viac dostávam k témam ako napríklad prítomnosť, keďže som zvykol žiť často predstavami o budúcnosti a dnešok mi unikal, alebo ku rastlinnej strave, keďže chcem chrániť to, čo mám rád. Počas života stretávam veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí mi ukazujú napríklad život bez drogérie, alebo stále menej konzumný štýl života, čo vyústilo do veľkého materiálno-myšlienkového upratovania, kedy som sa zbavil väčšiny vecí, ktoré som vlastnil.

A jedna z dôležitých tém, nad ktorou sa často zamýšľam a ktorá ma zároveň motivuje písať? – Klimatická zmena alebo ničenie našej krehkej prírody a teda aj nás samotných. Paradoxne neverím v záchranu našej civilizácie tak ako ju dnes poznáme, pre potrebu vlastniť veci sa rútime do nepekného kolapsu. Aj tak sa však zaujímam o to, čo spôsobuje moju uhlíkovú stopu a nielen z pohľadu svedomia a vesmíru sa ju snažím znižovať. A veru, dá sa to výrazne aj pri cestovaní.

Popri tom všetkom, ako si často vychutnávam naturálnejšie prístupy, som tiež fanúšikom niektorých moderných technológií, ktoré nám môžu napríklad pomôcť ku väčšej spoločenskej slobode. Ak viete o niečom naozaj zaujímavom, či už zo sveta technologického alebo duchovného, kľudne mi napíšte. Som skôr introvert a aj preto píšem rád. A tak podobne, stále sa učím, robím chyby a nezabúdam si to sem tam užívať.

_

Jakub Jurky

Jurky /Trouble Traveler/

všetky Jurkyho články

Vysoké chlapča s dušou 17 ročného tínedžera a srdcom východniara, ktoré miluje flákanie, prírodu, zvieratká, relax, hudbu, koncerty, pivo s borovičkou, čiže miluje srandu a párty. Je vegán, rád improvizuje a spoznáva nové kultúry, kuchyne a ľudí. Je veľký fanúšik couchsurfingu, ľadového hokeja a dokumentov. Jeho cestovateľské začiatky začínajú na Sardínii, kde spolu s dvoma kamarátmi išli letecky za páru šupov. Boli tam páru dní, spali na pláži a užívali si slobodu. Tam im vznikol plán ísť stopom do Talianska. Jurkymu sa to podarilo dva letá po sebe. Neskôr precestoval Nórsko, Španielsko, Francúzsko, Luxembursko, Belgicko, Ukrajinu, Poľsko, Česko, Slovinsko, Maďarsko, Rakúsko, Anglicko, Cyprus, Maroko, USA a samozrejme krásne Slovensko. Medzi jeho najadrenalínovejší zážitok patrí stretnutie s medveďom grizlym, zoči voči v Yellowstonskom národnom parku, ktorý sa ho zľakol a utiekol do lesa. Má aj iné zážitky ako s medveďom Yogim, ako napríklad člnkovanie v Nórsku na ukradnutom kanoe, výstup na jednu z najvyšších dún v Sahare o dvanástej na obed, iba trošku pieklo slnko, a rannú párty v bazénoch na Cypre. Teší sa na ďalšie dobrodružstvá stopom, ktoré sa budú konať v Ázii. Neznáša predsudky, lenivosť, nudu a chvíle keď je dlho sám, tak napíš a skočíme niekde na pivo alebo vandrovku.

_
_
_
maya-phillips-nnomadttravelerMaya /Náhodne Okoloidúca/

„Náhodne okoloidúca“ študentka, ktorú očarili najprv fotky a potom aj príbehy z dobrodružných výprav dvoch bláznov. Keďže má záľubu v cudzích jazykoch, oslovila Klochyho s ponukou amatérskeho prekladu článkov na webe. Hoci sa s chalanmi nikdy osobne nestretla, zdieľa s nimi túžbu neupadnúť do stereotypu, spoznávať cudzie kultúry a pozerať sa na veci inak. Vďaka ich príbehom môže aspoň v mysli cestovať a prežívať dobrodružstvá s nimi. Čo sa cestovania týka, zatiaľ sa neodváži nazývať sa tuláčkou, lež turistkou. Jej vysnívanou destináciou je Laponsko a najväčším snom vidieť polárnu žiaru na vlastné oči. Má rada tvorenie, tmavé pivo a vôňu borovicového lesa. Neznáša pretvárku a keď v zime nesneží.

_
__
Ak sa vám páčia naše dobrodružstvá, príbehy, videá a radi by ste nás podporili, alebo nás pozvali na virtuálne pivo/čaj, môžete nám niečo prispieť na náš účet IBAN: SK59 1111 0000 0011 8067 8007, alebo priamo platobnou kartou / cez PayPal na tlačítko „Donate“ nižšie, alebo môžete poslať kúsok Bitcoinu na túto adresu: 3LB2rbny2DCSSKDZJnEHWnecLfNfCBpgve
Vďaka 🙂


Pridaj komentár

Your email address will not be published / Required fields are marked *