2

Lacné požičanie auta v USA aj pod 25 rokov

Ako si v Amerike lacno požičať auto… /Updated 2017/

 • odpustenie príplatku mladého vodiča pod 25 rokov
 • odpustenie príplatku za prídavného vodiča
 • získanie veľkej zľavy na celkovú cenu prenajatia
 • niekoľkonásobne nižšie poistenie auta (30 dolárov na mesiac)
 • legálne stanovanie zadarmo po celej Amerike
 • a zopár ďalších rád

Tento článok/návod je hlavne pre ľudí čo v USA pracujú, napríklad cez Work and Travel program (študentské víza). Po tom čo sme dali v Amerike výpoveď sme 50 dní cestovali naprieč USA. Rozmýšľali sme nad lacným a dobrodružným spôsobom prepravy. Stopom, vlakmi na čierno, bicyklom alebo prenajatím auta. Keďže sme boli štyria a za takú dobu sme chceli čo to vidieť (aj keď sa moc neponáhľať), väčšina sa priklonila k požičaniu auta. Bol v tom však jeden háčik. Nemali sme šoféra nad 25 rokov, čo môže byť v Spojených štátoch značný finančný problém. Ja (Klochy) som už 25 mal, avšak stále nemám vodičák a tak som sa pustil do googlenia. Ak si chcete v USA požičať auto a vodič má pod 25 rokov, platí sa príplatok od 20 dolárov a viac na každý deň. My sme si prenajali auto na 31 dní a teda by sme museli priplatiť za mladého vodiča minimálne 620 dolárov. Avšak vždy je tu možnosť ako sa tomu vyhnúť. A nie len tomu. Ako prvé spomenieme stránku www.usaa.com.

„Prenajatie auta na 31 dní nás vyšlo na 690 dolárov so všetkým, včetne daní a poistenia.“

pozicanie-auta-v-usa-hertz

Ak sa zaregistrujete na stránke usaa.com, získate rôzne výhody a zľavy pre príslušníkov rodín armády. Pre nás bolo najlepšie to, že v požičovni nám potom odpustili príplatok za mladého vodiča pod 25 rokov a k tomu sme ešte získali zľavu na celkovú cenu prenajatia a rovnako nám bol aj odpustený príplatok za prídavného vodiča (za čo sa tiež normálne platí).

Ako požičať auto cez USAA?

Na registráciu vám treba základné osobné údaje, číslo pasu a Social Security Number – číslo, ktoré získate, ak máte v Amerike oficiálnu prácu. Odpovedajte pravdivo, normálne, že nemáte žiadnych príslušníkov v armáde, to nevadí.

usaa-registracia-usa-rada

Ak ste členom USAA, môžete využívať mnohé finančné služby, ktoré však my nepotrebujeme, preto si treba na stránke nájsť časť s prenajímaním áut. Keď ste už registrovaný, nájdite si na stránke sekciu „Car Rental“. Stránka by mala vyzerať ako na nasledujúcom obrázku. USAA má zmluvu so štyrmi požičovňami áut, môžete si teda vyberať len medzi nimi. Podľa mňa je to však bohatý výber, pobočky majú takmer po celom kontinente. Teraz je čas na hľadanie a skúšanie najlacnejších možností. Kliknite napríklad pri požičovni Hertz na „Rent Now“.

usaa-zlavovy-kupon-vyber-usa

Teraz vás to hodí už priamo na stránku požičovne a automaticky vám to pridá zľavový kupón, ako môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. Budete už len skúšať a hľadať najlacnejšie pobočky, podľa toho, kam chcete ísť.

usaa-hertz-zlavovy-kupon-prenajatie

Najlacnejšie autá sú väčšinou na pobočkách mimo letiska, my sme využili pobočku v centre Denveru. A rovnako sa dá ušetriť pár stoviek dolárov tým, že auto vrátite na tom istom mieste, čiže spravíte okruh. Dá sa samozrejme prenajať auto napríklad v New Yorku a vrátiť ho v Los Angeles, ale za príplatok. My sme si vlastne požičali auto dvakrát. Najprv na týždeň len pre nás dvoch (Klochy a Jurky) za 258 dolárov a potom na 31 dní pre štyroch za 658 dolárov spolu s taxami v triede Intermediate. Je v tom všetko okrem poistenia, tomu sa budeme venovať hneď v ďalšom bode.

usaa-hertz-pozicanie-auta-usa

Ako sa poistiť?

Môže sa zdať, že poistenie je ďalšia veľká položka. V prípade, že sa poistíte priamo cez požičovňu, tak je to pravda. My sme všetky poistenia a rôzne zbytočné nadstavby odmietli (rovnako GPS, s mapou je to oveľa väčšia sranda, prípadne máme navigačku v mobile) a tým sme ušetrili skoro ďalších 1000 dolárov. Zhruba 25 dolárov denne za poistenie priamo cez požičovňu je strašne veľa. Našiel som však stránku www.insuremyrentalcar.com. Platí to aj pre Európanov a stojí to len 30 dolárov na ľubovoľný počet dní, maximálne však na jeden mesiac. /Updated 2017: cena išla hore a mení sa to podľa počtu dní, na mesiac je to zhruba 300 dolárov, čo sa stále oplatí./ A či sa tomu dá veriť? Vyskúšali sme si to na vlastnej koži. Pri putovaní naprieč Utahom nám do cesty skočil kojot, my sme stihli ubrzdiť, ale kamión za nami nie a tak to do nás napálil. Nebol však naložený, mali sme šťastie a tak nás len šuchol a skončil v priekope. Šofér bol navyše veľký pohoďák a vtipkoval, že budeme mať o čom rozprávať deťom. Všetci sme prežili, včetne krásneho kojota. No a s poistením sme doteraz nemali problém, iba sme im ešte raz poslali všetky dokumenty cez email.

lacne-poistenie-auta-v-usa-havaria-v-Utahu-hertz

poistenie-auta-v-usa-havaria-bandaz-hertz

Ešte k našej Hertz pobočke v Denveri. Už priamo na mieste nám chceli pripočítať poplatok za prídavného vodiča (inak mal rovnako pod 25 rokov), ale ukázali sme im tento vytlačený dokument /Updated 2017: konkrétna stránka s dokumentom už neexistuje, stále to však majú prepojené, pozri napríklad na tomto linku./ kde sa píše, že prídavný vodič má byť bez príplatku a nebol problém. Treba si rovnako pozrieť podmienky pre konkrétne štáty, či už s USAA alebo s poistením cez InsureMyRentalCar. Kamaráti nám vraveli, že s tým mali nejaký problém na Floride ale viac nevieme. My sme sa túlali prevažne po Západe (autom 10 štátov Stredozápadu), kde to všetko pekne platí a funguje.

/Updated 2017: pred dvoma rokmi, kedy sme to v Amerike vyskúšali my, nás kontaktovalo už niekoľko ľudí a môžem povedať, že väčšinou to fungovalo a teda stále funguje, aj keď sa pár vecí už pomenilo. Záleží na konkrétnom počítači, prehliadači (niekedy je problém sa na prvý raz registrovať), alebo na človeku priamo v požičovni, kde to niekedy príjmu bez problémov a niekedy robia problémy a zamietajú. Vtedy je možno dobré mať vytlačené všetky možné dokumenty a skúsiť s dobrou náladou presviedčať, alebo si na rovnaký deň urobiť napríklad dve bezplatné rezervačky, a keď vás odmietnu v prvej, pôjdete do inej požičovne, kde ste sa nahlásili o hodinku neskôr. Prajem veľa bláznivých zážitkov na cestách a ak by ste hľadali viac info, pozrite aj dolu v komentároch, už sa tam za ten čas nazbieralo zopár otázok a odpovedí./

hertz-usaa-podmienky-dokument

Stanovanie zadarmo

Na záver jeden menší tip ako ušetriť na ubytovaní ak sa chystáte cestovať so stanmi. Okrem platených oficiálnych kempov existuje napríklad stránka www.freecampsites.net, kde je mapa s množstvom krásnych a zvláštnych miest, kde sa vôbec neplatí a je to legálne (zelené ikony stanov na mapke sú kempy zadarmo). Sú to kempy, parky alebo len parkoviská, treba si prečítať popis a hodnotenia pri každom mieste. Viac o stanovaní zadarmo na našom ďalšom článku TU.

Párkrát sme využili aj nocovanie na parkoviskách v aute. Najčastejšie sa odporúčajú parkoviská Walmartu, kde majú aj free wifi a pracovníci to v pohode tolerujú. Záleží ale samozrejme na mieste a ľuďoch, môžu sa nájsť aj výnimky. Tak príjemné a bláznivé cestovanie. A kľudne nám napíšte do komentárov ako sa to podarilo vám. My sme sa k tomu dostali len cez Google a pár zahraničných cestovateľov, prevažne na couchsurfing fórach, za čo sme im nesmierne vďační. #

A ak ste už počuli o ubytku cez airbnb a chystáte sa ho využiť po prvýkrát, cez nasledujúci link môžete získať 30€ kredit na prvú rezervačku ..a my tiež 😀

poistenieradySeverná Amerikawork and travel

Klochy • 20.3.2016


Previous Post

Next Post

Comments

 1. Tara 2.10.2017 - 18:41 Reply

  Ahoj,
  mne to po registrovaní dalo len USAA number nine online ID and hello. To automaticky ma prísť na e-mail? Dakujem.

  • Klochy 31.7.2018 - 10:53 Reply

   Ahoj Tara, prepáč za neskorú odpoveď, ale aj tak presne nerozumiem, už si to presne nepamätám. Sú to už roky, čo sme my boli. Tak sa hádam medzitým zadarilo.

Pridaj komentár

Your email address will not be published / Required fields are marked *